Jak kupić mieszkanie w Wielkiej Brytanii?

Magdalena Gignal
2007-10-03, ostatnia aktualizacja 2007-10-26 10:21

Kupno nieruchomości na Wyspach nie jest wcale takie nieosiągalne, jak mogłoby się wydawać. Coraz więcej Polaków, którzy wyemigrowali z myślą osiedlenia się na dłużej w Wielkiej Brytanii zostaje właścicielami własnego "M".


ZOBACZ TAKŻE
1. Sprawdź, na co cię stać

Oczywiście najlepiej byłoby kupić dom za gotówkę. Jeśli dysponujesz kwotą co najmniej kilkudziesięciu tysięcy funtów, już wiesz, na co możesz sobie pozwolić. Jeśli jednak chcesz kupić dom na kredyt (mortgage), powinieneś zacząć od wybrania się do banku lub do doradcy kredytowego (mortgage advisor), żeby oszacować, jak dużą pożyczkę możesz dostać. Za usługi doradcy czasem trzeba zapłacić (nie zawsze - czasem doradcę opłaca agencja), ale dopiero po otrzymaniu kredytu. Wstępna ocena zdolności kredytowej nic nie kosztuje.

Do niedawna w Wielkiej Brytanii regułą przy ustalaniu maksymalnej wysokości kredytu było mnożenie rocznych zarobków przez cztery (trzy i pół przy kredycie łączonym). Według tej zasady, jeśli zarabiałeś 25 tysięcy funtów rocznie mogłeś liczyć na kredyt w wysokości 100 tysięcy funtów i - analogicznie - jeśli łączne roczne zarobki twoje i twojego partnera wynosiły 45 tysięcy funtów, mogliście pożyczyć 157,5 tysiąca funtów. Rosnące ceny nieruchomości spowodowały, że banki coraz częściej są skłonne pożyczać więcej - pięcio-, a nawet sześciokrotność rocznych zarobków. Jednak decydując się na tak duży kredyt, warto zrobić dokładne wyliczenia. Może okazać się, że po opłaceniu raty kredytu i stałych opłat na życie zostanie bardzo mało.

Na zdolność kredytową mają wpływ nie tylko zarobki. Liczy się czy nie miałeś problemów ze spłatą wcześniejszych zobowiązań, czy nie zmieniałeś zbyt często miejsca zamieszkania, jak często zmieniałeś pracę i czy twoje nazwisko widnieje na listach wyborczych. W przypadku imigrantów niektóre banki biorą również pod uwagę, jak długo mieszkają oni w Wielkiej Brytanii, ale nie jest to regułą.

Powinieneś również określić, za jaką część nieruchomości możesz zapłacić z oszczędności (deposit). Im większe oszczędności, tym większa szansa na otrzymanie dobrej oferty kredytowej. Zazwyczaj wymagana jest wpłata w wysokości co najmniej 5 procent wartości nieruchomości. Niektórzy pożyczkodawcy oferują kredyty w wysokości 100 procent wartości nieruchomości, co jednak przekłada się na wyższe oprocentowanie kredytu.

Pamiętaj, że oprócz udziału własnego musisz być przygotowany na opłaty związane z transakcją zakupu nieruchomości - honorarium doradcy kredytowego, prawników, opłata za sprawdzenie stanu technicznego budynku, ksiąg wieczystych, podatek od kupna nieruchomości i wiele innych. Bank będzie też wymagał od ciebie ubezpieczenia budynku.

2. Obejrzyj dostępne oferty

Zacznij od przejrzenia ofert sprzedaży nieruchomości w Internecie. Największe witryny pośredniczące w sprzedaży mieszkań to: www.rightmove.co.uk i http://www.findaproperty.com/

Jak czytać ogłoszenia? W Wielkiej Brytanii zazwyczaj nie podaje się metrażu nieruchomości, ale ilość sypialni. Two bedroom flat oznacza mieszkanie z dwiema sypialniami (trzy pokoje), a studio flat kawalerkę. Oprócz mieszkań (flat) spotkasz się jeszcze z określeniami: detached house (dom wolnostojący), semi-detached house (bliźniak), terraced house (szeregówka), maisonette (mieszkanie dwupoziomowe) i apartment (luksusowe mieszkanie). Zwróć też uwagę na pojęcia freehold i leasehold. Pierwsze oznacza tytuł nieograniczonej własności ziemi oraz wszystkiego, co się na niej znajduje i dotyczy zwykle domów. Drugie to prawo do użytkowania ziemi (dzierżawa), za które płaci się właścicielowi - rozwiązanie zazwyczaj dotyczące mieszkań.

Jeśli podczas przeglądania ofert w Internecie coś ci wpadnie w oko, skontaktuj się z agencją, która zamieściła ogłoszenie i umów na oglądanie mieszkania.

Może się zdarzyć, że żadne z ogłoszeń nie spełnia twoich oczekiwań. W takim przypadku wybierz się do agencji znajdującej się w okolicy, w której chcesz zamieszkać i przedstaw jej swoje wymagania. Agent skontaktuje się z tobą, kiedy pojawi się mieszkanie, które będzie dla ciebie odpowiednie.

3. Złóż ofertę

Jeśli mieszkanie ci się podoba, złóż ofertę kupna. Przedstaw w niej kwotę, którą jesteś skłonny zapłacić. W Londynie rzadko udaje się zejść poniżej ceny, którą wyznaczył sprzedający (asking price) - popyt na nieruchomości jest tu bardzo duży. W mniejszych miejscowościach możesz zacząć od ceny niższej o kilka procent - a nuż uda się coś utargować? Po zaakceptowaniu Twojej oferty przez sprzedającego możesz zacząć załatwianie formalności. Pamiętaj jednak, że samo zaakceptowanie oferty nikogo do niczego nie zobowiązuje. Dopóki nie podpiszecie umowy kupna-sprzedaży (exchange of contracts), sprzedający w każdej chwili może się wycofać.

4. Wystąp o kredyt

Z dostępnych na rynku ofert kredytowych wybierz najlepszą dla ciebie i zwróć się do banku z prośbą o udzielenie ci kredytu. Jeśli korzystasz z usług doradcy kredytowego, on zrobi to za ciebie. Ty musisz przygotować dokumenty - wyciągi z kart kredytowych i konta osobistego co najmniej za ostatnie trzy miesiące, zaświadczenie o zarobkach, paszport, potwierdzenie miejsca zamieszkania. Zanim bank zdecyduje o udzieleniu ci kredytu, wyśle do mieszkania swojego rzeczoznawcę, który oceni jego stan i wartość.

5. Zatrudnij prawnika

Sfinalizowanie zakupu nieruchomości nie obejdzie się bez udziału prawnika (solicitor). Możesz skorzystać z biura współpracującego z agencją lub znaleźć je sam. Agencja skojarzy twojego prawnika z prawnikiem sprzedającego. Po wpłaceniu zaliczki i podpisaniu umowy, prawnicy zajmą się sprawdzaniem ksiąg wieczystych budynku, pozwoleń na budowę i praw własności (te badania nazywają się searches).

6. Umowa kupna-sprzedaży

Jeśli masz już decyzję o przyznaniu ci kredytu w ręku, a prawnicy zakończyli sprawdzanie dokumentów, można przystąpić do podpisania umowy kupna-sprzedaży. Dopiero podpisanie tej umowy jest zobowiązujące dla obu stron. Wcześniej sprzedający może bez żadnych konsekwencji wycofać się, a pieniądze, które wydałeś na searches przepadną. Klucze do mieszkania odbierzesz od agencji, kiedy pieniądze przelane przez bank oraz depozyt wpłacony przez ciebie na konto twojego prawnika wpłyną na konto prawnika sprzedającego.

7. Podatek od kupna nieruchomości

Czynności związane z opłaceniem podatku przeprowadzi twój prawnik. Podatek od kupna nieruchomości (Stamp Duty Land Tax) wynosi od 0 do 4 procent wartości nieruchomości.cena nieruchomościstawka podatku
od 0 do125 tys. funtów0 proc.
od 125 do 250 tys. funtów1 proc.
od 250 do 500 tys. funtów3 proc.
powyżej 500 tys. funtów4 proc.


Serwis dla Polaków w Londynie radzi, jak wynająć i kupić mieszkanie w Londynie