Jak założyć konto w Wielkiej Brytanii?

Magdalena Gignal
2007-10-03, ostatnia aktualizacja 2007-10-24 15:31

Jeszcze niedawno otworzenie pierwszego konta na Wyspach stanowiło nie lada problem. Żeby to zrobić, trzeba było najpierw uzyskać jeden lub dwa dokumenty potwierdzające adres zamieszkania (rachunek za prąd, gaz, wodę lub podatek lokalny wystawiony na twoje nazwisko, brytyjskie prawo jazdy lub wyciąg z konta w innym brytyjskim banku), co na początku pobytu w Wielkiej Brytanii bywało kłopotliwe.


Tymczasem konto jest potrzebne od razu - brytyjscy pracodawcy raczej nie wypłacają pensji w gotówce. Na szczęście banki dostrzegły jednak potencjał drzemiący w Polakach i zaczęły walkę o klienta.

Z Polski i po polsku

Jeszcze przed wyjazdem z Polski możesz założyć konto w banku HSBC. Umowę podpisujesz na 12 miesięcy. Passport Bank Account otwiera się za pośrednictwem Internetu. Trzeba tylko mieć skończone 16 lat i planować wyjazd do Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych 3 miesięcy lub przebywać na Wyspach nie dłużej niż 4 miesiące. Zakładając konto z Polski należy podać dane dotyczące przyszłej pracy lub studiów i osoby kontaktowej w Wielkiej Brytanii. W ramach Passport Bank Account bank oferuje kartę debetową, możliwość ustanawiania poleceń zapłaty (direct debit) i zleceń stałych (standing orders), przelewy międzynarodowe, dodatkowe konto oszczędnościowe i bankowość internetową. Opłata za otworzenie rachunku to jednorazowo 60 funtów lub 12 miesięcznych rat po 6 funtów. Po wygaśnięciu rocznej umowy bank doradzi ci, jakie konto będzie dla ciebie najlepsze.

Przed wyjazdem na Wyspy możesz również skontaktować się z infolinią banku Lloyds (00 800 55 69 55 69), uruchomioną specjalnie dla Polaków. Pracują w niej tylko konsultanci mówiący po polsku. Od razu otrzymasz numer rachunku i umówisz się na spotkanie w banku, żeby dopełnić formalności. Do aktywacji konta będzie potrzebny tylko dokument ze zdjęciem - paszport lub dowód osobisty. Rachunek, który można otworzyć przez telefon lub za pośrednictwem Internetu (na tej stronie ) nazywa się Silver. Żeby go założyć musisz mieć skończone 18 lat, a miesięczne wpływy na rachunek powinny wynosić co najmniej 500 funtów. Prowadzenie konta Silver kosztuje 2 funty miesięcznie przez pierwsze trzy miesiące, potem opłata rośnie do 7,95 funta. Do konta otrzymasz kartę debetową oraz dodatkową kartę do przekazania rodzinie w Polsce. Tę kartę możesz zasilić kwotą do 750 funtów, a osoba korzystająca z niej w Polsce może wypłacać pieniądze z bankomatu lub płacić kartą w sklepie (wszędzie tam, gdzie są akceptowane karty Visa).

Bank NatWest poszedł jeszcze krok dalej w udogodnieniach dla Polaków, uruchamiając rachunek ze wszystkimi usługami w języku polskim, włączając w to obsługę telefoniczną i bankowość internetową. Konto NatWest Welcome można założyć, wypełniając formularz dostępny na tej stronie . Formularz można też odebrać w oddziale banku lub zamówić, dzwoniąc na polską infolinię (0845 246 7979, z Polski: 00 44 161 931 9669). Do założenia konta potrzebny jest tylko paszport lub dowód osobisty. Opłata za prowadzenie rachunku wynosi 2 funty miesięcznie. Do konta dostaniesz kartę debetową i dodatkową kartę, do przekazania rodzinie w Polsce (dzienny limit wypłat to 250 funtów, za operację zasilenia karty zapłacisz za każdym razem 4 funty). Zaletą konta NatWest dla osób posiadających rachunek w polskim banku PKO BP są bezpłatne przelewy między tymi dwoma kontami (minimalna kwota przelewu to 100 funtów).

Jeśli masz potwierdzenie adresu

nie musisz korzystać z ofert przeznaczonych dla osób, które niedawno przyjechały na Wyspy. Możesz za to przebierać w szerokiej ofercie kont, zwracając uwagę na oprocentowanie środków, opłaty za prowadzenie rachunku, oprocentowanie debetu i dodatkowe korzyści. Z pomocą w wyborze najlepszego konta przyjdzie ci Internet. Warto odwiedzić serwisy umożliwiające wszechstronne porównanie ofert wszystkich instytucji finansowych: MoneyExtra lub Moneysupermarket .

W Internecie możesz też przejrzeć oferty najbardziej znanych banków w Wielkiej Brytanii:

Abbey

Barclays

HSBC

Halifax

Lloyds

NatWest

Przydatne pojęcia

account number - ośmiocyfrowy numer konta; kiedy przychodzisz do banku wpłacić gotówkę albo czek na swoje konto potrzebny ci jest właśnie ten numer i sort code (patrz definicja poniżej)

card number (nie mylić z account number) - szesnastocyfrowy numer karty, którego używasz do płacenia przez Internet czy telefon

direct debit - polecenie zapłaty

expiry date - data ważności karty

overdraft - debet na koncie

PIN - Personal Identification Number, czyli numer którego używasz do wypłacania pieniędzy z bankomatu i do autoryzowania transakcji dokonywanych z użyciem karty w sklepie

security code - ostatnie trzy cyfry z paska na którym podpisujesz się na karcie

sort code - sześciocyfrowy numer pozwalający ustalić, w którym oddziale banku masz założone konto

standing order - zlecenie stałe